Anime Heoye
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Anime Heoye

Türk Anime ve Japonya Fanları!

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Nükleer Santral

YazarMesaj
Misafir
Misafir

Nükleer Santral Empty
MesajKonu: Nükleer Santral   Nükleer Santral Icon_minitimePtsi Haz. 28, 2010 9:02 am

Nükleer santral, bir veya daha fazla sayıda nükleer reaktörün yakıt olarak radyoaktif maddeleri kullanarak elektrik enerjisinin üretildiği tesisdir. Radyoaktif maddeler kullanılmasından dolayı diğer santrallerden farklı ve daha sıkı güvenlik önlemlerini, teknolojileri içerisinde barındırır.

Çalışma prensibi

Reaktörün kalbinde, elde edilen ısıl enerji suya aktarılır, su almış olduğu bu enerji sebebiyle faz değiştirir ve kızgın buhar haline dönüşür. Elde edilen bu buhar daha sonra elektrik jeneratörüne bağlı olan buhar türbinine verilir. Su buharı, türbin mili üzerinde bulunan türbin kanatları üzerinden geçerken daha önceden almış olduğu ısıl enerjiyi kullanarak, türbin milini döndürür. Bu mekanik dönme hareketi sonucunda alternatörlerde elektrik elde edilir. Jeneratörde oluşan elektrik ise iletim hatları denilen iletken teller ile kullanılacağı yere gönderilir. Türbinden çıkan, ısıl enerjisi yani sahip olduğu basınç ve sıcaklığı düşmüş olan buhar, tekrar kullanılmak üzere yoğuşturucuda (kondenser) yoğuşturulup su haline dönüştürüldükten sonra, tekrar reaktörün kalbine gönderilir. Yoğuşturucuda su buharının faz değişimini yapabilmek için çevrede bulunan deniz, göl gibi su kaynaklarını soğutucu olarak kullanır.

Alıntıdır.

En son charlotte tarafından Ptsi Haz. 28, 2010 9:16 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Misafir
Misafir

Nükleer Santral Empty
MesajKonu: Geri: Nükleer Santral   Nükleer Santral Icon_minitimePtsi Haz. 28, 2010 9:07 am

ya bunun çalışma prensibi doğaya zarar vermiyo gibi görünelilir ama küresel ısınmanın sebeplerinden biri de nükleer santrallerin doğal yaşam alanları üzerinde olmasından kaynaklıdır.

keşke enerjiyi doğaya zarar vermeden üretmenin başka bir yolu olsa Sad
Misafir
Misafir

Nükleer Santral Empty
MesajKonu: Geri: Nükleer Santral   Nükleer Santral Icon_minitimePtsi Haz. 28, 2010 9:15 am

Keslinlikle katılıyorum hatta ben ülkemizde kurulmasına da karşıyım ama .. Ayrıca Çernobil Faciası nı hatırlatırım .. Allah kourusun eger bir patlama vs olucak olursa çok çok çok büyük zararları var ..
Misafir
Misafir

Nükleer Santral Empty
MesajKonu: Geri: Nükleer Santral   Nükleer Santral Icon_minitimePtsi Haz. 28, 2010 9:17 am

zaten bilinmeyen , çaresi bulunamayan hastalıklar hep bu tür kimyevi ya da radyasyonik tesisler sebebi ile ortaya çıktı.

sadece bulunduğu çevre için zararlı değil tüm dünya için tehlike arz ediyor bunlar
Misafir
Misafir

Nükleer Santral Empty
MesajKonu: Geri: Nükleer Santral   Nükleer Santral Icon_minitimePtsi Haz. 28, 2010 9:24 am

Ya arkadaşlar keşke sizin gibi çevreci düşünerek bu tarz olaylardan kurtulabilsek ama imkansız bu benim mesleğimle ilgili ( Elektrik ) bir konu ve zamanında çoook uzun araştırmalar yaptığım bir konu aynı zamanda dönem ödevleri olsun atölye çalışmaları olsun hep bu konu üzerinde ( Nükleer Enerji ve Nükleer Santraller ) yoğunlaşmıştım ben...

Tüm bu çalışmalarımdan tek bir sonuç çıktı ;

Türkiye'ye Nükleer Santral şart..!

Nedeni ;

1 Nükleer Santralin vereceği yıllık Elektrik miktarı 3-4 Keban Barajı kadar ( en az )

1 Nükleer Santralin vereceği yıllık Elektrik miktarı Türkiyenin etrafına ( 3 kez ) 1 metre aralıklarla tüm sınırlar boyunca yani dikilecek Rüzgar santrallerine eş değer...

1 Nükleer Santralin çevre kirliliğine katkısı , 1 Termik Santralinkline kıyasla çok komik derecede...

Daha da uzar gider böyle... Ancak ben terör eylemlerinden ziyade bizim insanımıza daha erken olduğunu düşünüyorum yani Türkiyeye şart bir Enerji çeşidi ancak bizim insanımıza şu an için çok fazla gelişmiş bir seçenek...

Nükleer Santral
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Nükleer Enerji
» İran'dan nükleer karar