Anime Heoye
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Anime Heoye

Türk Anime ve Japonya Fanları!

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Üniversiteden atılmaya artık son

YazarMesaj
Misafir
Misafir

Üniversiteden atılmaya artık son Empty
MesajKonu: Üniversiteden atılmaya artık son   Üniversiteden atılmaya artık son Icon_minitimeC.tesi Haz. 26, 2010 3:32 pm

Üniversiteden atılmaya artık son 11668
YÖK, hazırladığı kanun taslağıyla yükseköğretimde köklü değişikliklere gidiyor. Taslağa göre, üniversiteden atılmaya son veriliyor.

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK), hazırladığı kanun taslağıyla yükseköğretimde köklü değişikliklere gidiliyor. Taslaktaki düzenlemelerle, üniversiteden atılmaya son verilirken, başarısız olanlar için daha fazla katkı payı (harç) ödeyerek devam hakkı sağlanıyor. Vakıf üniversitelerinde devlet burslu öğrenci okutulmasına ve öğrencilerin öğrenim gördükleri üniversitelerde asgari ücret baz alınarak hesaplanacak ücretlerle geçici işlerde çalışabilmelerine olanak veriliyor.

YÖK'ün hazırladığı taslağa göre, belirlenen süre içerisinde mezun olamayanlar öğrenimlerine devam edebilecekler. Ancak bu öğrenciler ders ve sınavlara katılma dışında öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlanamayacaklar. Aynı yükseköğretim kurumundaki öğrenimi sırasında bir derse üçüncü kez kayıt yaptıran öğrencilerin kredi başına ödeyecekleri katkı payı, ders alacağı yılda o program için belirlenen katkı miktarının yüzde 100 fazlasıyla alınacak.

BAŞARIYA PRİM

Hazırlık sınıfı hariç, bulundukları sınıfın bütün derslerini vermek ve ilk yüzde 10'a girmek suretiyle bir üst sınıfa geçmiş olan öğrenciler daha az harç ödeme kolaylığı sağlanıyor. Harç miktarları, mevcut düzenlemede olduğu gibi yine Bakanlar Kurulu'nca saptanacak. Harç miktarları her yıl en geç haziran ayı sonuna kadar tespit edilmiş olacak.

Üniversitelerde 'part time' olarak çalışan ve yasal mevzuat bulunmadığı için sık sık yakınmalara yol açan öğrencilerin hakları da yasal düzenlemeyle koruma altına alınıyor.

ÖĞRETİM ELEMANLARINA ÖDENEK

Taslağa göre, vakıf üniversitelerine yıllık olarak yapılan devlet yardımı kaldırılacak. Onun yerine vakıf üniversitesi öğrencisine devlet bursu getirilecek. Taslağa göre öğretim elemanları için 'akademik faaliyet ödeneği' adı altında bir düzenlemeye gidilecek. Öğretim elemanları için 100 puan üzerinden verilecek ücret, yıllık akademik faaliyet puanına göre belirlenecek. Üniversiteden atılma olmayacak

TASLAĞIN GETİRDİĞİ YENİLİKLER

* Bir dersten iki defadan fazla başarısız olan öğrenciler, devam edebilmek için daha fazla harç ödeyecek.

* Belirlenen sürede mezun olamayanlar, sadece sınavlara katılacak, öğrencilere tanınan haklardan yararlanamayacak.

* Devlet, vakıf üniversitelerinde burslu öğrenci okutabilecek

* Başarılı öğrencilerin yüzde 10'luk grubu, ertesi yıl daha düşük harç ödeyecek.

* Öğrenciler okudukları üniversitede çalışabilecek.

* Öğretim elemanlarına, yurt içi ve yurt dışında sonuçlandırdıkları çalışmalara göre 'akademiz faaliyet ödeneği' verilecek.
Misafir
Misafir

Üniversiteden atılmaya artık son Empty
MesajKonu: Geri: Üniversiteden atılmaya artık son   Üniversiteden atılmaya artık son Icon_minitimePtsi Haz. 28, 2010 12:53 am

Yaptıkları işe bak devletide paralı kurum haline getirmeye çalışmak demek için daha fazla kanıta gerek yok heralde.

Üniversiteden atılmaya artık son
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Yok artık Demet!
» İyi Geceler Sanalkafee.Yat uyu artık :D
» Sitemiz artık google da
» İbrahim Tatlıses - Sözüm Yok Artık
» "Caner Erkin Artık Fenerbahçe’de"