Anime Heoye
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Anime Heoye

Türk Anime ve Japonya Fanları!

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Yeni bir okyanus doğuyor

YazarMesaj
Misafir
Misafir

Yeni bir okyanus doğuyor Empty
MesajKonu: Yeni bir okyanus doğuyor   Yeni bir okyanus doğuyor Icon_minitimeCuma Haz. 25, 2010 11:47 pm

Yeni bir okyanus doğuyor 260620100042060459061_2
Bilim Afrika kıtasında yeni bir okyanusun doğumuna tanık olunduğunu söylüyor.

BBC'nin haberine göre, Etiyopya'da 2005 yılında açılmaya başlayan 60 kilometre uzunluğundaki yarık bu zamandan beri yavaş yavaş genişliyor. Araştırmacılar, ileride Afrika kıtasının bu noktada ikiye bölüneceğini düşünüyor. Ama bu sürecin yaklaşık 10 milyon yıl alacağı tahmin ediliyor.

Jeologlar, Etiyopya'nın ücra bir köşesinde yer alan Afar bölgesinde gözlemledikleri karşısında hayrete düştüklerini gizlemiyorlar. Gezegendeki değişimi genellikle milyonlarca yıla yayarak inceleyen bilimadamları, Afar bölgesinde beş yıl gibi kısa bir süre içerisinde tanık oldukları sürecin inanılmaz bir hızda ve gözlerinin önünde gerçekleştiğini söylüyor.

8 METRE GENİŞLİĞİNDE

2005 yılında Afar'da on gün gibi gayet kısa bir süre içerisinde 60 kilometre boyunca uzanan ve genişliği 8 metreye ulaşan bir yarık açıldı. Bu yarıktan dışarı itilen son derece sıcak ve erimiş kaya parçaları yarığın giderek açılmasına sebep oluyor.

Yerin altından güç alan bu bölünmenin 10 milyon yıl içinde Doğu Afrika'yı kıtanın geri kalanından kopartacağı ve bölünen mevkide yeni bir okyanusun hayat bulacağı düşünülüyor.

Araştırmacılar, Afar'da gerçekleştirdikleri incelemelerin deprem ve yanardağ patlamaları konusunda da kendilerine yeni bulgular sunmasını bekliyor. Yeni doğan okyanusa ilişkin bilgiler, İngiltere'de bilimi desteklemek ve halka tanıtmak için kurulmuş olan Royal Society'de yaz etkinlikleri çerçevesinde açıklandı.
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Yeni bir okyanus doğuyor   Yeni bir okyanus doğuyor Icon_minitimeC.tesi Haz. 26, 2010 2:59 pm

O zaman a kadar su kalırsa tabi Dünya'da..
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Yeni bir okyanus doğuyor   Yeni bir okyanus doğuyor Icon_minitimeC.tesi Haz. 26, 2010 3:13 pm

şok şok şok oldum.
2005 te bu haberi duymamıştım. kıtalar da bölünecek demek. milyonlarca yıl sonraki dünyayı merak ediyorum. ölümsüz olsaydım keşke WinkWinkWinkWinkWink
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Yeni bir okyanus doğuyor   Yeni bir okyanus doğuyor Icon_minitimePtsi Haz. 28, 2010 12:54 am

Abla uçtun iyice bakıyorum xD
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Yeni bir okyanus doğuyor   Yeni bir okyanus doğuyor Icon_minitimePtsi Haz. 28, 2010 12:56 am

pilaki demiş ki:
şok şok şok oldum.
2005 te bu haberi duymamıştım. kıtalar da bölünecek demek. milyonlarca yıl sonraki dünyayı merak ediyorum. ölümsüz olsaydım keşke WinkWinkWinkWinkWink
Tek bir süper kıta olucak tek bir ada etrafı tamamen su biraz belgesel izle Wink
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Yeni bir okyanus doğuyor   Yeni bir okyanus doğuyor Icon_minitimePtsi Haz. 28, 2010 12:57 am

Olum o Dünya'nın ilk oluşumu, şu anda parçalandı kıtalar ve 7 farklı kıta oluştu, görünüşe bakılırsa da ayrışma devam ediyor..

Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Yeni bir okyanus doğuyor   Yeni bir okyanus doğuyor Icon_minitimePtsi Haz. 28, 2010 12:58 am

Hayır tekrar toplanıcak tek bir süper kıta oluşacak tabi o zamana kadar dünya diye bişey kalırsa
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Yeni bir okyanus doğuyor   Yeni bir okyanus doğuyor Icon_minitimePtsi Haz. 28, 2010 1:00 am

O ayrışmadan sonra olabilecek bi senaryo, kıtaların kayma terorisine göre. Yeniden eski düzenine geri döneceğinin belli bi garantisi yok, varsayım..
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Yeni bir okyanus doğuyor   Yeni bir okyanus doğuyor Icon_minitimePtsi Haz. 28, 2010 1:02 am

Hayır adamlar o kadar araştırıo programlar yapıo ayrısmaya gore senaryo deil artık kesin dünyanın tekrar birleşecegi ama bu coooooooook uzun süre sora olucak hatırlamıyorum ama 10 milyar yıl sonra fln olabılır.
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Yeni bir okyanus doğuyor   Yeni bir okyanus doğuyor Icon_minitimePtsi Haz. 28, 2010 1:08 am

Kıtalar ve Dünya'nın yapısı ile ilgili yapılan saptamalardan hiçbirinin kesin doğru olduğu kabul edilmez, çünkü bilim adamları ya da jeofizikçiler Dünya ile ilgili araştırmalarında daha yer kabuğunun altına inmeyi bile başaramamışlardır. Çok eskiden Dünya'nın yaşıda hesaplandı denilmişti ama buda dakka başı değiştirilip duruldu, jeofizikçiler birrbirine girdi. Bende 3 sene önce 9. sınıf coğrafyasında gördüğüm kadarıyla yazıyorum gerçi bunları ...
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Yeni bir okyanus doğuyor   Yeni bir okyanus doğuyor Icon_minitimePtsi Haz. 28, 2010 1:09 am

İste bende bu sene 9. sınıf taydım artık kesın super kıta olucagı hem hoca soyledi hemde nat geo da izledim kesin kesin kesin süper kıta olucagı >D
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Yeni bir okyanus doğuyor   Yeni bir okyanus doğuyor Icon_minitimePtsi Haz. 28, 2010 1:10 am

Ok. kardeşim hadi iyi geceler..
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Yeni bir okyanus doğuyor   Yeni bir okyanus doğuyor Icon_minitimePtsi Haz. 28, 2010 1:11 am

Eyvallah sanada

Yeni bir okyanus doğuyor
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» yeni üye xD
» ABD’de yeni casus krizi
» İşte İsrail'in Yeni Avukatı
» Yeni kurban Hollanda mı?
» Yeni Teşekkür Sistemimiz!